Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
10.05.2019
Kartaltepe Maden Sahası Rehabilitasyon Projesi

Ankara Orman Bölge Müdürlüğü sorumluluk alnında bulunan, Ankara-Eskişehir Karayolu üzerindeki; ülkemiz için Tarihi açıdan büyük önem arz eden Sakarya Meydan muharebesinin gerçekleştiği alanda Maden sahası rehabilitasyonu yapılmıştır. Bu proje ile Yüksek hızlı tren yolu inşaatı sırasında malzeme temini amaçlı kullanılan seyir ve kent peyzajı bakımından çirkin görünümdeki 430 dekar eski maden sahası alan rehabilite edilmiştir.
 
Sahada yapılan etütler neticesinde yedi adet palya tesis edilmiştir. Palyaların yapımından sonra elektrik enerjisi üretim istasyonu olan bio enerji tesisiyle irtibata geçilerek, proje sahasına hayvansal gübre serim işlemi gerçekleştirilmiştir. Bunun yanında yaklaşık 1.500 m3 organik toprak serilmiştir. Sahanın tamamı dikenli tel çit ile koruma altına alınmıştır.
 
Sahanın bir bölümünde ise; paletli dozer ve 3’lü riper ile tam alanda alt toprak işlemesi ile bazı kısımlarında da mini eskavatör ile buror teras ve çukur şeklinde toprak işlemesi yapılmıştır. Makinalı toprak işleme yapılan alanlara akasya, iğde, karaçam fidanları dikilmiş ve Badem, zerdali erik tohumları ekilmiştir. Dikilen fidanlarımızın bir kısmında su kaybını azaltmak amacıyla fidan çevresine pomza (volkanik cüruf) uygulaması yapılmıştır.

2018 yılında başlayan projenin bakım ve koruma çalışmaları devam etmektedir.
 


Yazdır