Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
13.05.2019
"9 Mayıs Avrupa Günü" Etkinlikleri, "Avrupa Ormanı’na Fidan Dikimi''

​9 Mayıs Avrupa Günü kutlamaları çerçevesinde, AB İletişim Stratejisi (ABİS) kapsamında Dışişleri Bakanlığı AB Başkanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ve AB Türkiye Delegasyonu iş birliğiyle Yenimahalle'de "Avrupa Ormanı Fidan Dikimi Töreni" düzenlendi.

Törene, AB Başkanlığı Mali İşbirliği- Proje Uygulama Genel Müdürü Bülent Özcan, Tarım ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdür Yardımcısı Şahin Aybal, Ankara Orman Bölge Müdürü Veysel Kodalak, FAO Orta Asya Alt Bölge Koordinatörü ve Türkiye Temsilcisi Viorel Gutu, AB Türkiye Delegasyonu Başkan Yardımcısı Elçi Müsteşar Gabriel Munuera Vinals'ın yanı sıra Ankara'da görev yapan çok sayıda büyükelçi, diplomat ve davetli katıldı.

Özcan'ın açılış konuşmasının ardından, Orman Genel Müdür Yardımcısı Şahin Aybal da ''dünyada orman varlığı azalırken Türkiye'nin orman varlığını artıran nadir ülkelerden olduğunu söyleyerek, Sadece son 16 yılda 5,3 milyon hektar alanda çalışmalar yapılarak 4 milyar 300 milyon adet fidanı toprakla buluşturduk. Orman alanımızı 1,8 milyon hektar artırarak 20,8 milyon hektardan 22,6 milyon hektara ulaştırdık." ifadelerini kullandı.

Avrupa Günü vesilesiyle kurulacak hatıra ormanına bugün 150 fidanın dikileceğini belirten Aybal, herkesi daha yeşil bir Türkiye oluşturmak için fidan dikmeye davet etti.

FAO Orta Asya Alt Bölge Koordinatörü ve Türkiye Temsilcisi Viorel Gutu da, Avrupa Günü'nün yanı sıra Orman Genel Müdürlüğünün de 180. yıl kuruluş yıl dönümünü ve Anneler Günü'nü kutladığını belirterek "Bugünü kutlarken hepimizin annesi olan doğayı da unutmayalım." dedi.

Konuşmaların ardından 150 adet boylu fidan toprakla buluşturuldu.
 


Yazdır